- Od 11.04.2024.
- U Beba Dete Responzivno roditeljstvo Senzorna integracija
- Oznake: beba, dete, razvoj deteta
Od stisnute pesnice do pravilnog držanja olovke – RAZVOJ FUNKCIJE ŠAKE
Razvoj mozga još intrauterino omogućava bebi da koristi šaku, na ultra zvuku možemo da vidimo kako još u maminom stomaku sisa palac I dodiruje svoje lice. Još tada možemo da predvidimo kako će se odvijati razvoj kasnije. Veliki broj istraživanja u oblasti neuronauke dokazuje da je razvoj funkcije šake u direktnoj vezi sa razvojem inteligencije.
Nakon rođenja beba ima refleksni hvat, čvrsto stisne predmet ili prst koji joj stavimo na dlan. U prvim mesecima života pokreće čitavu ruku ali nema još uvek voljni hvat.
Između četvrtog I petog meseca beba će po prvi put svesno sa namerom uhvatiti ponuđenu igračku. Sa šest meseci će moći da prebaci igračku iz jedne ruke u drugu što je važna aktivnost za razvoj leve I desne hemisfere mozga.
Da bi beba razvijala svoje šake neophodno je da joj dajemo predmete koji će tome pomagati I sklonimo one koji ne služe svrsi. Time doprinesemo razvoju koncentracije I inteligencije deteta. Jer samo ako može nove informacije da poveže sa prethodnim znanjem dolaziće do novih otkrića.
Beba ispituje predmete prvo dodirom, stavljanjem u usta I na kraju vidom, posmatranjem I tako uči o svetu oko sebe. Manipulisanje predmetima omogućava razvoj koordinacije oko-ruka. Šaka se dalje razvija I dete ovladava nizom novih hvatova. Ako se sve odvija optimalno do 18 meseci, rana faza razvoja šake I mozga je završena. Zbog nedovoljno vremena I nepoznavanja zakonitosti razvoja funkcija šake, ona se ne razvije u potpunosti I na pravi način.
Razvoj grafomotorne sposobnosti započinje u uzrastu od 18 meseci i traje do polaska u školu kada se jasno uočavaju problemi u razvoju ako postoje. Dete drži olovku sa godinu dana i oponaša šaranje po papiru. Knjige lista prvo tako što okreće po nekoliko listova odjednom da bi sa dve godine listalo list po list, kada počinje da drži olovku palcem, kažiprstom i srednjim prstom i oponaša povlačenje vertikalne linije. Sa dve ipo godine rado se igra olovkom i papirom, povlači vertikale, horizontale i ume da precrta krug.
Pored aktivnosti koje su direktno usmerene na korišćenje olovke sve ostalo što dete radi rukama doprinosi razvoju grafomotorike:
- hvatanje, držanje i ispuštanje predmeta
- prebacivanje iz ruke u ruku, ređanje kocki
- hvatanje sitnih predmeta čime se razvija pincetni hvat
- držanje kašike i samostalno hranjenje, korišćenje viljuške
- svlačenje i oblačenje odeće i obuće
Da bi dete razvilo sve funkcije ruke treba da ima odgovarajuću stimulaciju igračkama:
- hvata zvečku
- drži kocku i premešta iz ruke u ruku
- ubacuje sitne predmete u praznu kutiju
- na lutki kažiprstom pokazuje oko, nos, usta
- drži kašiku u ruci i jede
- povlači igračku na kanapu
- olovkom „crta“ po papiru
- drži čašu i pije vodu
- lista slikovnice
- mazi lutku ili medu
- kotrlja, hvata i baca loptu
- niže perle
- razvrstava geometrijske oblike
- otvara poklopac na kutiji
- navija igračku
U drugoj i trećoj godini dete treba da gradi razne konstrukcije, da „čita“knjige, koristi olovke, navija igračke. Treba da učestvuje što više u hranjenju, oblačenju, svlačenju, kupanju, jer tako razvija krupnu i finu motoriku ruke i šake. Imitiranjem i uvežbavanjem veština dete povećava samostalnost u igri i u realnim situacijama što učvršćuje njegovo samopouzdanje.
Sva deca koja se pripremaju za školu ili su u nižim razredima dobro je da imaju pored pisanja što više aktivnosti koje podstiču razvoj grafomotorike:
- savijanje papira (pravljenje aviona, kapa) i seckanje makazama za papir sa zaobljenim vrhovima
- skupljanje i lepljenje sitnih komadića papira, tkanine, semenki…
- gužvanje i cepkanje starih novina
- nizanje perli na kanap, vezivanje čvorova
- ređanje kocki i slagalica
- zakopčavanje i otkopčavanje dugmadi i patenata, vezivanje pertli
- mešenje testa li plastelina
- šivenje i veženje plastičnim iglama namenjenim deci
- zavrtanje šrafova
- bockalice (što je dete starije bockalice treba da budu sitnije i rupice manje)
Fina motorika direktno utiče na razvoj govora. Ukoliko nije dobro razvijena, otežan će biti razvoj govora pa će dete kasnije imati problem i sa pisanjem.
diplomirani fizioterapeut
SI pedagog, SI Baby terapeut